آینه دیواری و کاربرد آن در منزل

خرید آینه دیواری

چرا آینه‌ دیواری در دکوراسیون داخلی و طراحی این‌قدر مهم هستند؟

به آینه دیواری از دو نقطه‌نظر می‌توان در طراحی داخلی نگاه کرد. نخست اینکه آینه‌ها، اشیای جذاب و درخشانی هستند. که محیط را زیبا و شیک می‌کنند و دیگر اینکه با توجه به ویژگی‌های فیزیکی موجود در آنها می‌توانند روی اندازه فضاها اثرات مثبتی بگذارند.

پس اگر می‌خواهید به فضایی که در اختیار دارید، بُعد اضافه کنید. بعضی از رنگ‌های محیط را درخشان‌تر در فضا منعکس کنید. محیط را بزرگ‌تر نشان بدهید و… حتما به استفاده از یک آینه در طراحی داخلی فکر کنید.

نقش آینه دیواری در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل

عمق دادن به فضا

این روزها که بیشتر در فضاهای تنگ و تاریکی به نام آپارتمان زندگی می‌کنیم. عنصری در طراحی داخلی که فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر کند. بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند. حتی آینه‌کاری در سقف و ستون‌ها هم که از دیرباز مورد توجه معماران قرار داشته، علاوه بر زیبایی و نوری که به محیط تقدیم می‌کند. در عمق بخشیدن به هر اتاقی اثری غیرقابل انکار دارد.

وجود آینه در اتاق پذیرایی، اتاق خواب، راهروها یا هر فضای دیگری می‌تواند به فضا بُعد بدهد. واضح است وقتی آینه را روی دیوار یکی از بخش‌های نام‌برده از منزل یا دفتر کار و… قرار می‌دهید. در ظاهر فضا را دو برابر خواهید کرد. انعکاس تصاویر روبه‌رو در آینه، می‌تواند آپارتمان نقلی و کوچکتان را حسابی دلباز کند. حالا وقتش است که به سراغ کاربرد بعدی آینه برویم.

پوشاندن عیب های محیط با آینه دیواری

یکی دیگر از کاربردهای آینه دیواری در طراحی فضا این است که می‌تواند برخی از نواقص و ایرادات محیط را پوشش بدهد. برای مثال فرض کنید مجبور هستید. بخشی از فضای پذیرایی یا نشیمن آپارتمان خود را به دلیل کم بودن فضای در دسترس به کمد تبدیل کنید. وجود کمد در نشیمن و پذیرایی، یا یک انباری که در باریک آن رو به فضای مشرف به پذیرایی و نشیمن باز می‌شود. تا حدی از یکدستی و زیبایی فضا کم می‌کند. در این مواقع با در نظر گرفتن دری آینه‌ای یا به عبارت دیگر اتصال آینه روی در کمد و انباری می‌توانید هم فضا را بزرگ‌تر نشان بدهید. هم کمد و انباری و… را از دید پنهان کنید.

یا اگر بخشی از خانه فاقد پنجره و نور باشد، وجود آینه می‌تواند تا حد زیادی از تاریکی فضا بکاهد. برای مثال فرض کنید که آشپزخانه‌تان فاقد پنجره‌ای بزرگ و مناسب باشد. در این صورت با به کار بردن این وسیله در طراحی آشپزخانه می‌توانید تا حدی فقدان نور را در این مکان جبران کنید.

آینه دیواری حس‌های متعددی را در فضا پراکنده می‌کند

آینه‌ها می‌توانند به ایجاد حس و حالی متنوع در محیط کمک کنند. مثلا در باشگاه‌های ورزشی وجود آن می‌تواند به افراد کمک کند. تا حرکات خود را اصلاح کرده و ضمنا با شور و نشاط بیشتری تمرین کنند. هیجان دیدن تصویر متحرک خود در حین انجام ورزش، حس جذابی است.

در فروشگاه‌های بزرگ هم آینه‌ها کارکردی مشابه باشگاه‌های ورزشی دارند. وقتی به محیطی وارد می‌شوید که روی دیوارهای استراتژیک آن آینه‌ای بزرگ و قدی نصب است. حس و حال شکوه و هیجان خاصی به شما دست خواهد داد.

این روزها، دنیای مُد و طراحی چه در زمینه لباس و پوشاک و چه در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون دروازه‌های بسیار نوینی را به روی خود گشوده است. به عبارت بهتر، دیگر محدودیت‌ها و قوانین خاصی در طراحی وجود ندارد. تعصبات قدیمی کاملا کنار گذاشته شده‌اند و طراحان دریافته‌اند که دنیای خلاقیت بی‌انتهاست.

یکی از این ایده‌ها، استفاده از آینه‌ها در باغچه منازل است. فکرش را بکنید که با وجود آینه در بخشی از باغچه کوچک خود چقدر آن را بزرگ‌تر و جذاب‌تر نشان خواهید داد. ایده فوق‌العاده‌ای است. نه؟

از آینه دیواری در چه مکان‌هایی استفاده کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر هم عنوان شد دیگر محدودیتی در استفاده از آینه دیواری در طراحی داخلی وجود ندارد. شما می‌توانید از این وسیله در نقاط مختلف هر محیطی استفاده کنید.

شاید درباره فنگ‌شویی چیزهایی شنیده باشید. «فنگ شویی» ازجمله باورها و رسوم اهالی شرق آسیا  است و بر قرار دادن هر وسیله در جای خود، در منزل و محیط کار تاکید دارد و هدف از آن انتقال و وارد کردن انرژی‌های خوب به محیط است.

حالا چه به فنگ‌شویی اعتقاد داشته باشید یا نه، استفاده از ایده‌های آن می‌تواند، خانه، دفتر یا سالن کارتان را به محیطی جذاب و شیک بدل کند. فنگ‌شویی می‌گوید که آینه نماد عنصر آب در منزل است و می‌تواند در نقاط مختلفی از محیط قرار بگیرد.

اتاق پذیرایی

در بخش‌های مختلف اتاق پذیرایی می‌توان از آینه استفاده کرد:

 • استفاده از آینه با میز کنسول:

 • میزهای کنسول از جنس‌های مختلف چوب، رزین و … ساخته می‌شوند. ترکیب آینه‌ای متناسب با جنس میزتان می‌تواند بخش‌هایی از منزل را که نمی‌دانید با آن چه کنید به خوبی پر کند.
 • استفاده از آینه بین دو پنجره:

 • بین دو پنجره منزلتان یک آینه دیواری با ابعادی مشابه قرار بدهید. این ایده خلاقانه باعث می‌شود تا در نگاه اول، بیننده احساس کند که یک پنجره دیگر هم در منزلتان وجود دارد و علاوه بر نوری که منعکس می‌شود به دل‌باز شدن فضا و بزرگ‌تر نشان داده شدن آن هم کمک می‌شود.
 • استفاده از آینه پشت میز غذاخوری:

 • قرار دادن یک آینه دیواری بزرگ روی دیواری که میز غذاخوری‌تان را در کنار آن قرار داده‌اید، ایده بسیار خوبی برای باشکوه‌تر کردن فضاست.
 • استفاده از آینه بالای شومینه:

 • بالای شومینه خود را با وجود یک آینه به نقطه‌ای دیدنی در محیط بدل کنید.
 • استفاده از آینه روی شِلف‌ها (طاقچه‌ها):

 • شلف‌ها یا همان تاقچه خودمان که این روزها از جنس‌های مختلفی مانند چوب هم به فروش می‌رسد، تزئینی زیبا برای قرار دادن انواع مجسمه‌ها، قاب‌ها و… است. با گذاشتن یک آینه دیواری زیبا روی تاقچه یا شلف هم می‌توانید به دکوراسیونی ظریف و زیبا دست پیدا کنید. البته یادتان باشد که برای تاقچه و شلف باید از آینه‌های کوچک و متوسط بهره ببرید.
 • آینه داخل کتابخانه:

 • اگر از آن دسته دوستان کتاب‌خوانی هستید که در اتاق پذیرایی‌تان یک عدد کتابخانه خودنمایی می‌کند، برایتان ایده منحصربفردی داریم؛ با قرار دادن یک آینه گرد، مربع یا هر شکل دیگری در قفسه وسطی کتابخانه می‌توانید به فضا عمق و زیبایی خاصی بدهید.
 • ترکیب آینه دیواری و قاب:

 • قرار دادن دو قاب هم‌شکل در طرفین یک آینه هم تقارن زیبایی به فضا می‌دهد. کلا استفاده از آن در کنار قاب‌های متعدد هم می‌تواند یکی از دیوارها را به تابلویی دیدنی تبدیل کند. مثلا دیوارکوب‌های بشقابی گرد را با آینه‌ای گرد که ابعادی بزرگ‌تر از آنها دارد در کنار هم به دیوار نصب کنید. نتیجه چشم‌نوازی حاصل می‌شود. شک نکنید!

آشپزخانه

از آینه دیواری در بخش‌های مختلفی از آشپزخانه می‌توان استفاده کرد که بنا به سلیقه و اندازه آشپزخانه هر فرد، تنوع زیادی برای انتخاب وجود دارد.

 • آینه در پس‌زمینه:

 • یکی از کاربردهای آینه استفاده در پس‌زمینه به عنوان کاشی در بین دو ردیف کابینت بالایی و پایینی است. این کار، آشپزخانه را پرنورتر و بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. فقط بهتر است از آینه‌هایی استفاده کنید که متناسب با رنگ کاشی‌های آشپزخانه‌تان و در عین حال چرک‌تاب باشند تا چربی و روغنی که پختن غذا در محیط تولید می‌کند چهره زشتی به آینه شما ندهد. (البته که تمیز کردن آشپزخانه یک اصل است.)
 • آینه با قاب روی دیوار:

 • آینه‌های قاب‌شده به شکل مربع، بیضی، مستطیل، دایره و… روی دیوار پشت سینک یا در آشپزخانه‌هایی که کابینتی برای ردیف بالا ندارند هم ایده خوبی است. البته آینه‌ای که پشت سینک قرار بگیرد به‌خاطر استفاده از آب در نزدیکی‌اش در معرض خطر سرد و گرم شدن است. همچنین استفاده از آینه بالای یک ردیف کابینت می‌تواند خلأ کابینت‌های ردیف بالا را به خوبی پر کند.
 • آینه در بدنه کابینت:

 • آینه‌ای که در بدنه کابینت‌ها کار شود هم جلوه بسیار خوبی به فضا می‌دهد. اصلا می‌توانید در کابینت‌ها را آینه‌ای انتخاب کنید. قسمت جزیره در آشپزخانه یا همان کمد نیمه‌ای که در مرکز آشپزخانه گذاشته می‌شود هم با آینه‌کاری، به فضا جلوه می‌دهد.

اتاق خواب و کار

 • کاربرد آینه دیواری در کمد:

 • آینه‌ها فضا را بزرگ‌تر می‌کنند دیگر، درست است؟ پس اگر روی درب کمد داخل اتاقتان از آینه استفاده کنید. یا به جای شیشه در ساخت کتابخانه و کمد از آینه استفاده کنید، فضا بزرگ‌تر خواهد شد.
 • آینه در فضاهای باریک و محدود:

 • اگر میان تخت و کمد یا بخشی از دیوار، مکانی کوچک وجود دارد هم می‌توانید از آینه‌های باریک برای روشن‌تر کردن فضا استفاده کنید.

اتاق نشیمن و راهرو

از یک آینه بزرگ و قدی برای قرار دادن پشت مبل‌های اتاق نشیمن استفاده کنید. اندازه هال و نشیمن خود را تقریبا دو برابر اندازه واقعی‌اش کنید. آینه در راهرو یا راه‌پله هم می‌تواند فضا را بزرگ، نورانی، شیک و دلربا کند. برای سایر بخش‌های منزل مانند دست‌شویی و حمام هم می‌توان از آینه‌هایی با طرح‌های مختلف مثل؛ کمدهای آینه‌ای و آینه‌کاری در کنار کاشی‌ها بهره برد.

استفاده از آینه دیواری در مکان‌هایی که می‌خواهید مطالعه کنید. یا تمرکز بالایی داشته باشید. اصلا توصیه نمی‌شود. چون جلب حواستان به این شئ درخشان می‌تواند. شما را بازیگوش و بی‌توجه کند. استفاده از آینه در بالای تخت خواب هم در فنگ‌شویی توصیه می‌شود. اما یادتان باشد برای نصبش تمام جوانب احتیاط را رعایت کنید که خطری تهدیدتان نکند.

انواع آینه‌ دیواری

حالا که تقریبا به دید خوبی نسبت به کاربرد آینه در طراحی داخلی رسیده‌اید. بهتر است با انواع آینه‌ها هم بیشتر آشنا شوید:

آینه پتینه یا کهنه‌کاری‌شده

آینه‌ دیواری پتینه شده که با نام کهنه‌کاری هم شناخته می‌شوند. همان آینه‌هایی هستند. که دارای طرح و رنگ هستند و شمایلی قدیمی مانند زنگار روی بعضی از آنها وجود دارد. طراحی و ساخت این آینه دیواری دقت و زمان زیادی می‌طلبد. می‌تواند با دکوراسیون داخلی مکانی که در نظر دارید. بسیار هماهنگ و جذاب باشد. البته برای کسانی که برای استفاده از آینه به دنبال نور و درخشش خیلی زیاد هستند. چندان گزینه مناسبی نیست.

آینه دیواری ونیزی

آینه‌ دیواری ونیزی، آینه‌های دست‌سازی هستند. که اصالت ساختشان به ونیز ایتالیا بازمی‌گردد. این آینه‌های زیبا و محکم در ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. برای دکوراسیون اتاق پذیرایی کاربرد دارند. کیفیت ساخت این آینه‌ها از زمان‌های قدیم بسیار بالا بوده و در آنها از گرد طلا هم استفاده می‌شده است. آینه‌های ونیزی دارای برش‌ها و ریزه‌کاری‌های فراوانی در ناحیه قاب هستند. اگر از مدل‌های تجملاتی یا به قول امروزی‌ها لاکچری خوشتان می‌آید. با خرید یک عدد آینه ونیزی کاملا راضی و خوشحال خواهید شد.

آینه دیواری دکوراتیو

آینه‌ دیواری دکوراتیو از جمله عناصر جدیدی هستند. که به طراحی و دکوراسیون منزل اضافه شده‌اند. این آینه‌ها که با هدف تزئین تولید می‌شوند. در شکل‌های هندسی متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. مثلا شکل‌های هندسی مثلثی، ۶ ضلعی و تمام اشکال هندسی که سابق بر اینها در ساخت آینه مورد استفاده قرار نمی‌گرفت.

این آینه‌ها در قالب یک مجموعه برای قرار گرفتن روی دیوارهای مختلف اتاق پذیرایی یا سالن‌های گوناگون کاربرد دارند. منظور از مجموعه این است که مثلا یک آینه دکوراتیو هندسی می‌تواند از چند قطعه آینه با اشکال هندسی گوناگونی که مکمل هم هستند. ساخته شود. آینه‌های دکوراتیو، دنیای جدیدی در طراحی و دکوراسیون به وجود آورده‌اند و از تنوع زیادی برخوردار هستند.

آینه‌ دیواری رزینی

رزین ماده‌ای است که هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی در صنایع مختلف و هنرهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. رزین‌های مصنوعی پلی‌استری برای ساخت مجسمه و قاب آینه به کار برده می‌شوند. رزین را می‌توان به شکل قاب‌های متنوعی درآورد و با آن قاب‌آینه‌های زیبایی ساخت. تنوع آینه‌های رزینی هم زیاد است و شکل‌ها و ابعاد مختلفی از آنها را می‌توان تولید کرد.

آینه‌ دیواری سنتی ایرانی

آینه‌ دیواری سنتی ایرانی هم به شدت جذاب هستند. برای افراد باسلیقه‌ای که ارزش کار دست را به خوبی درک می‌کنند. بهرتین گزینه ممکن هستند. قاب‌آینه‌های منبت‌کاری شده چوبی، قاب‌های مسی یا قاب‌هایی که از تکه‌های کاشی درست می‌شود. از ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها برای هماهنگی با دکوراسیونی سنتی هستند. فکرش را بکنید یک آینه قجری با آن دنیای بی‌نظیر رنگ و نقش چقدر در دکوراسیون منزلتان خوش خواهد درخشید.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*