تاثیر نورپردازی در دکوراسیون منزل

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون منزل

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون منزل ؟ نورپردازی یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین جنبه‌های دکوراسیون است که در ارتقای نمای محیط، معجزه می‌کند. این اهمیت و تأثیر آن‌قدر زیاد است که می‌تواند یک دکوراسیون کاملاً متوسط را به سطح یک دکوراسیون عالی و چشم‌نواز ارتقا دهد.

نور، مؤلفه‌ای است که نه‌فقط بر ادراک بصری بلکه بر احساس خودآگاه و ناخودآگاه ما از حضور در یک مکان نیز تاثیر می‌گذارد. وجود فضای روشن با نور متعادل و مناسب، خانه را به مکانی سرشار از انرژی و حس مثبت تبدیل می‌کند. علاوه بر این، کمک می‌کند تا ایده‌ها و سبک‌های دکوراتیو بیشتر و بهتر به چشم بیایند.

خلاصه اینکه درک نقش نورپردازی در خانه مقدمه‌ای برای ایجاد محیطی گرم و آرام‌بخش و همین‌طور بهبود دکوراسیون داخلی آن است.


برای خرید صندلی اپن کلیک کنید.


 

دلایل اصلی نورپردازی منزل

برای درک بهتر اهمیت نورپردازی خانه باید ببینم که نورپردازی. دقیقاً چه تفاوت‌هایی می‌تواند ایجاد کند؟ من برای این سؤال اساسی، ۵ جواب مهم سراغ دارم:

ایجاد جذابیت: یکی از مهم‌ترین مزایای نورپردازی خوب، بهبود جذابیت بصری خانه است. این جذابیت باعث می‌شود تا افراد، اشتیاق و تمایل بیشتری برای گذراندن وقت در منزل شما داشته باشند.

بهبود حس و جو حاکم بر فضا: نورپردازی مناسب قدرت عجیبی در تغییر حس و حال حاکم بر خانه شما دارد. به‌عنوان مثال استفاده از نورهای گرم، حس راحتی بیشتری را برای ساکنین خانه ایجاد می‌کند.

برجسته کردن نقاط ویژه: دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای، نقاط ویژه یا عناصر خاصی دارد که از جاذبه بصری بیشتری برخوردار هستند. برای دیده شدن این نقاط یا عناصر، باید آن‌ها را به نحوی برجسته و متمایز در دایره دید قرار دهید. یک نورپردازی اصولی، به شما در انجام این کار کمک زیادی می‌کند.

بهبود خلق‌وخو: نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهند که بین نور حاکم بر فضا و خلق‌وخوی افراد همبستگی معناداری وجود دارد. به‌عنوان مثال نورهای گرم و روشن مانند نور زرد می‌توانند بر افزایش حس شادی تأثیر قابل‌توجهی داشته باشند.

کاربردی کردن فضا: اهمیت نورپردازی خانه در برخی نقاط مثل آشپزخانه یا اتاق مطالعه از نظر کارایی نیز قابل‌تأمل است. نورپردازی اصولی، این بخش‌های منزل را به نقاطی کاربردی‌تر تبدیل می‌کنند.

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی

آشنایی با مفاهیم اساسی نور در دکوراسیون داخلی می‌تواند به اندازه درک اهمیت نورپردازی خانه مهم باشد. یکی از مهم‌ترین این مفاهیم، انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی است.

به‌طور کلی، در دکوراسیون داخلی خانه سه نوع مختلف از نورپردازی وجود دارد که عبارت‌اند از:

نورپردازی محیطی: شکلی از نورپردازی عمومی بوده که برای روشنایی یکنواخت فضا از آن استفاده می‌شود. نور لوسترها و چراغ‌های سقفی که ساختار یکدست و هموار دارند، مثال‌هایی از نورپردازی محیطی هستند. این نوع نورپردازی برای سالن پذیرایی و اتاق غذاخوری انتخابی مناسب است.

نورپردازی موضعی: نوعی از نورپردازی متمرکز است که برای روشن کردن مناطق خاصی از خانه از آن استفاده می‌کنیم. لامپ‌های رومیزی، چراغ‌های آویز و همین‌طور لامپ‌هایی که در کف خانه تعبیه می‌شوند، این سبک از نورپردازی را ارائه می‌دهند. نورپردازی موضعی برای آشپزخانه‌ها، دفاتر کار خانگی و همین‌طور مناطق مخصوص مطالعه انتخابی مناسب به شمار می‌روند.

نورپردازی تاکیدی: نوعی نورپردازی تزئینی بوده که برای برجسته کردن ویژگی‌های خاص یک ناحیه از آن استفاده می‌کنیم. لامپ‌های ریسه‌ای و چراغ‌های توکار دیواری دو منبع پرکاربرد برای نورپردازی تاکیدی هستند. این سبک نورپردازی برای به جلوه آوردن آیتم‌های دکوری، آثار هنری، شومینه و قفسه‌های کتاب کارایی بسیار بالایی دارد.

هر کدام از این سه سبک به نوبه خود، نقش پررنگی در نورپردازی دکوراسیون داخلی دارند. در واقع کلید یک نورپردازی عالی برای خانه، ایجاد یک تعامل متوازن بین همه این سبک‌هاست.

عناصر ثلاثه در نورپردازی خانه!

علاوه بر سبک نورپردازی، شناخت عناصر اصلی نورپردازی نیز اهمیت زیادی دارد. این عناصر که من به آن‌ها عناصر ثلاثه می‌گویم، عبارت‌اند از:

دمای نور: منظور از دمای نور همان میزان روشن بودن آن است که آن را برحسب واحد کلوین می‌سنجند. هر چقدر دمای نور بالاتر باشد، رنگ نور به سفیدی (خنکی) متمایل می‌شود. برعکس با کاهش دما، رنگ نور ماهیت گرم‌تری به خود می‌گیرد. در نورپردازی دکوراسیون خانه نورهایی با دمای پایین‌تر، کاربرد بیشتری دارند؛ برعکس نورهای خنک با دمای بالاتر معمولاً برای محیط‌های کاری مثل ادارات انتخاب بهتری هستند. البته در عمل و مخصوصاً در منازل، معمولاً ترکیبی از نورهای گرم و خنک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شدت: شدت تابش باید با مساحت فضایی که تحت پوشش نور قرار می‌گیرد، متناسب باشد و در اینجا توازن، یک شاخص کلیدی است. شدت بالای نور، چشم را می‌زند و شدت پایین نیز فضا را تاریک و ناخوشایند نشان می‌دهد.

یکنواختی توزیع: نحوه توزیع نور، یک عامل مهم دیگر در نورپردازی خانه است. در حالت ایده‌آل و مخصوصاً در نورپردازی محیطی، نور باید به‌طور یکنواخت و مساوی به سطوح بتابد. نورپردازی داخل منزل باید طوری باشد که سایه و نقاط تاریک ایجاد نکند. ضمناً مناطقی که یک بخش از خانه را به بخش دیگر متصل می‌کنند (مثل راهروها)، باید از نور کافی برخوردار باشند.

برای مشاهده مدل های مختلف مبل و خرید مبل روی لینک کلیک کنید.

استفاده از نور طبیعی در طراحی داخلی را از یاد نبریم

تاکید بر اهمیت نورپردازی خانه با استفاده از روشنایی مصنوعی، نباید باعث غفلتمان از پتانسیل نور طبیعی در طراحی داخلی خانه شود. البته کیفیت و شدت نور طبیعیِ در دسترس با توجه به موقعیت مکانی خانه، متفاوت است. بااین‌حال، همواره باید سعی کنید تا مسیر ورود نور طبیعی را به داخل خانه باز نگه دارید.

از تاثیر و اهمیت نورپردازی خانه با استفاده از نور طبیعی هر چقدر بگویم، کم گفته‌ام. این تأثیر می‌تواند آن‌قدر چشمگیر و منحصربه‌فرد باشد که شبیه‌سازی آن با نور مصنوعی، (اگر نگوییم محال) بسیار سخت است. البته با پیشرفت فناوری، امروز آپشن‌های متنوعی را برای اجرای ایده‌های خلاقانه در نورپردازی خانه در اختیار داریم. بااین‌حال، دغدغه‌های مربوط به بهره‌وری در مصرف انرژی، استفاده از نور طبیعی را به یک ترند محبوب تبدیل کرده‌اند. افزایش استفاده از سازه‌های شیشه‌ای در منازل، بر درستیِ این ادعا صحه می‌گذارد.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*