مکمل رنگ زرد در دکوراسیون منزل چیست ؟

مکمل رنگ زرد در دکوراسیون منزل

مکمل رنگ زرد در دکوراسیون منزل ؟ رنگ زرد ما را به یاد گرما و نور خورشید می‌اندازد و از آن رنگ‌هایی است که حس شادی را منتقل می‌کند. به‌طوری که حتی اگر آن را در بخش کوچکی از خانه هم به کار ببریم. بازهم حال و هوای خاصی را به فضا می‌بخشد. علاوه بر این، ویژگی‌هایی مثل درخشندگی و روشنایی کمک می‌کند تا بتوانیم ترکیب‌ رنگ‌های متنوع و جذابی را با رنگ زرد بسازیم.

حالا اگر می‌خواهید به دکوراسیون خانه‌تان رنگ زرد اضافه کنید اما نمی‌دانید که مکمل آن چیست و با چه رنگ‌های دیگری ست می‌شود، پیشنهاد می‌کنم مطالعۀ این مقاله را از دست ندهید.

لازم است بدانید این مقاله به‌ قلم کسی نوشته شده که همیشه مداد رنگی زردرنگش زودتر از سایر مدادرنگی‌هایش کوتاه شده و حسابی به این رنگ علاقه‌مند است!

رنگ های مکمل رنگ زرد در چرخۀ رنگ

قبل از اینکه برویم سر اصل مطلب، لازم است شما را با رنگ های مکمل رنگ زرد آشنا کنم. این‌طوری بهتر می‌توانید رنگ دلخواهتان را در کنار رنگ زرد بنشانید.

رنگ‌های مکمل در چرخۀ رنگ به دو رنگی گفته می‌شود که در دایره رنگ روبروی یکدیگرند. واضح‌ترین رنگ‌های مکمل برای زرد در این چرخه، آبی و بنفش هستند. در واقع این دو رنگ به‌خوبی با زرد ست می‌شوند. چون در قسمت سردتر طیف رنگ قرار می‌گیرند و تضاد مستقیمی با سایه‌های بسیار روشن و گرم زرد ایجاد می‌کنند.

تا دلتان بخواهد می‌شود دربارۀ رنگ‌های مکمل زرد در چرخۀ رنگ صحبت کرد؛ اما چون موضوع بحث ما چیز دیگری است. ترجیح می‌دهم این بحث را همین‌جا تمام کنم و برویم سر اصل مطلب!

برای خرید صندلی اپن و مشاهده مدل های مختلف و خرید آینه کلیک کنید.

مکمل رنگ زرد در دکوراسیون

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردم، رنگ زرد در دکوراسیون از آن رنگ‌هایی است که به‌دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردش با رنگ‌های مختلفی ست می‌شود. در این بخش هم می‌خواهم شما را با این رنگ‌ها آشنا کنم و بگویم که در دکوراسیون داخلی، ترکیب رنگ زرد با چه رنگی خوبه!

ترکیب رنگ زرد و قرمز در دکوراسیون داخلی 

ترکیب زرد و قرمز در دکوراسیون داخلی از ترکیب رنگ‌های با سابقه و محبوب است. از این ترکیب، معمولاً برای ایجاد یک تضاد چشم‌نواز استفاده می‌شود.

مزیت اصلی ترکیب زرد و قرمز در دکوراسیون داخلی این است. که انرژی هیجان‌انگیزی را در هر اتاقی ایجاد می‌کند و حسی مدرن و در عین حال دنج به فضای منزل شما می‌دهد.

اگر به ترکیب رنگ زرد و قرمز در دکوراسیون داخلی علاقه‌مندید، نباید فراموش کنید که اگر بیش از حد از هر‌یک از آن‌ها استفاده کنید. چراکه ممکن است فضای آرام اتاقتان جای خود را به یک فضای پُر از تضاد و پیچیدگی بدهد.

در واقع بهتر است برای دکوراسیون خانه با رنگ زرد و قرمز، در جزییات از این دو رنگ استفاده کنید. مثلا اگر مبلمان قرمز یا زرشکی دارید. کوسن یا شال مبل زرد رنگ را می‌توانید برای آن انتخاب کنید. یا کنار دیواری که با رنگ زرد نقاشی شده است. مبل تک یا کاناپه قرمز تیره بنشانید. یا حتی برای فرش قرمز خانه یک صندلی تک زرد انتخاب کنید.

ترکیب رنگ زرد و بنفش در دکوراسیون داخلی

همان‌طور که پیش از این هم گفتم، در چرخۀ رنگ، بنفش و زرد مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل، این ترکیب رنگ همیشه و همه جا، به‌خصوص در دکوراسیون داخلی، زیبا و دوست‌داشتنی است. در واقع وقتی این دو رنگ در کنار هم قرار می‌گیرند. به هم کمک می‌کنند تا بهترین نسخۀ خودشان را نشان دهند.

اگر می‌خواهید فضایی را که با ترکیب رنگ‌های زرد و بنفش، سنگین و پیچیده شده است متعادل کنید. باید از یک رنگ سوم و خنثی استفاده کنید یا اینکه از غلظت آن‌ها کم کنید. برای مثال، استفاده از رنگ‌هایی مثل یاسی یا لیمویی ملایم می‌تواند کنتراست بسیار ظریف‌تری ایجاد کند.

ترکیب رنگ زرد و آبی در دکوراسیون داخلی

آبی و زرد دو رنگ محبوب در دکوراسیون داخلی خانه‌ها هستند. این دو رنگ هم به‌طور مستقل و هم در کنار هم، فضاهای بسیار زیبایی می‌سازند.

رنگ آبی در دکوراسیون محیط را آرام می‌کند و به خانه آرامش می‌دهد. در حالی که زرد، سرزندگی آنی را در فضای داخلی ایجاد می‌کند. به همین دلیل، با ترکیب این دو رنگ می‌توانید یک منزل آرام و در عین حال سرزنده و شاداب داشته باشید.

طیف دو رنگ آبی و زرد به‌قدری جذاب و دوست‌داشتنی است که می‌توانید با خیال راحت هر کد رنگی از زرد و آبی را در چیدمان خانه و روی دیوار، مبل، فرش و حتی پرده کنار هم قرار دهید.

ترکیب رنگ زرد و مشکی در دکوراسیون داخلی

اصلاً انگار هیچ رنگی نیست که با مشکی ست نشود! وقتی هم که زرد در کنارش قرار می‌گیرد. قطعاً طوفان به پا می‌شود. زرد به دکوراسیون گرما می‌بخشد و مشکی، روشنایی و درخشندگی بیش از حد زرد را متعادل می‌کند. این‌طوری فضای منزل شما آرام‌بخش و دلنشین می‌شود.

نکتۀ مهم در ترکیب مشکی و زرد این است که در زمان ترکیب این دو رنگ برای دکوراسیون خانه، باید از رنگ مشکی کمتر استفاده کنید. و رنگ زردِ ملایم‌تر و روشن‌تری انتخاب کنید. مثلا می‌توانید مبل مشکی را با جزییات زرد در پذیرایی خانه تزیین کنید.

ترکیب رنگ زرد و سفید در دکوراسیون داخلی

زرد و سفید یک ترکیب رنگی کلاسیک است که می‌تواند ظرافت و زیبایی را به هر دکوراسیونی اضافه کند. به زبان ساده‌تر، ترکیب این دو رنگ می‌تواند فضایی روشن و شاد ایجاد کند که برای هر اتاقی در خانه مناسب است.

شما می‌توانید از رنگ زرد و سفید به روش‌های مختلفی مانند رنگ آمیزی دیوارها، اضافه کردن مبلمان زرد و سفید، یا استفاده از اکسسوری زرد و سفید استفاده کنید.

ترکیب رنگ طوسی و زرد در دکوراسیون داخلی

ترکیب طوسی و زرد، سبک مدرن و امروزی را به دکوراسیون خانه‌تان می‌دهد. مزیت این ترکیب رنگی این است که با طراوت و شاداب است و با سبک‌های مختلف دکوراسیون هم‌خوانی دارد.

اگر به‌دنبال ترکیب رنگ زرد برای اتاق خواب خود هستید، طوسی یک پیشنهاد خاص و جذاب است. چرا؟ چون طوسی در اتاق خواب یک فضای آرامش‌بخش ایجاد کرده و کمک می‌‌کند که خواب آرامی داشته باشید. در عین حال، زرد هم فضا را کمی شاد و هیجان‌انگیز کرده و از یکنواختی خارج می‌کند.

اما زیبایی ترکیب زرد و طوسی را برای پذیرایی هم نمی‌شود، انکار کرد. مثلا رنگ زرد انتخابی بی‌نظیر در کوسن برای مبل طوسی است که ترکیبی چشم‌نواز در فضای پذیرایی ایجاد می‌کند.

ترکیب رنگ زرد و سبز در دکوراسیون داخلی

زرد ما را به یاد خورشید می اندازد، سبز هم باعث می‌شود به طبیعت فکر کنیم. پس چه ترکیبی بهتر از این؟! آن‌ها را با‌هم ترکیب کنید تا زیبایی دکوراسیون خانه‌تان دوچندان شود.

هم زرد و هم سبز، قابلیت پررنگ بودن را دارند. اما اگر از حالت اولیۀ آن‌ها به‌درستی استفاده کنید. نیازی نیست که به‌سراغ پالت تیره‌تر آن‌ها بروید. مثلا زیبایی کوسن زرد روی مبل سبز تیره را در خانه زیر مشاهده می‌کنید. اما در اتاق خواب زیر طیف رنگی متفاوتی از سبز و زرد را کنار هم قرار داده‌اند که همچنان زیبایی این رو رنگ را در کنار هم حفظ کرده است.

ترکیب رنگ زرد پاستلی در دکوراسیون داخلی

تا اینجا هر چه گفتم از ترکیب رنگ زرد با رنگ‌های دیگر بود. اما در این بخش می‌خواهم از یک رنگ زرد مستقل و جذاب به‌نام زرد پاستلی صحبت کنم.

اگر نمی‌دانید که رنگ پاستلی چیست. باید بگویم که به هر رنگی که میزان اشباع یا شدت رنگ در آن کم تا متوسط باشد. رنگ پاستلی گفته می‌شود.

این رنگ‌ها نماد آرامش و لطافت‌ هستند و سایه‌های آن‌ها روشن‌تر از رنگ‌های اولیه است. مثل سبز نعنایی، آبی کم‌رنگ، یا صورتی روشن.

زرد پاستلی هم مثل سایر رنگ‌های پاستلی ملایم و تسکین‌دهنده است و می‌تواند به خانه‌تان حس گرما و نشاط بدهد. این رنگ، یک رنگ همه‌کاره است که با انواع رنگ‌های پاستلی دیگر ست می‌شود و حتی در پس زمینه‌های خنثی هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

با توجه به جذابیت زرد پاستلی، در ادامه چند ایده برایتان آورده‌ام که کمک می‌کند. از این رنگ برای دکوراسیون منزل خود استفاده کنید:

رنگ دیوار: رنگ آمیزی اتاق به رنگ زرد پاستلی می‌تواند فضایی روشن و شاد ایجاد کند. با دیوارهای سفید، بژ و خاکستری روشن به‌خوبی ست می‌شود.

مبلمان: مبلمان زرد پاستلی می‌تواند حس شادابی را به اتاق اضافه کند. اگر هم مایل نیستید که مبلمان شما زرد باشد، می‌توانید یک صندلی راحتی تکی و زردرنگ به سرویس مبلمان خود اضافه کنید.

لوازم جانبی: اکسسوری‌های زرد پاستلی مثل کوسن‌، پرده و فرش می‌توانند به یک اتاق خنثی رنگ اضافه کند. این اکسسوری‌ها می‌توانند با رنگ‌های پاستلی دیگر مثل صورتی، آبی و سبز هم ست شوند.

آثار هنری: آثار هنری زرد پاستلی می‌توانند ظرافت و زیبایی را به اتاق اضافه کنند. برای این کار، می‌توانید یک نقاشی یا عکس زرد پاستلی را روی یک دیوار سفید یا خاکستری روشن آویزان کنید.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*