پاراوان چیست و چه کاربردی در دکوراسیون دارد؟

خرید پاراوان برای منزل

پاراوان در طراحی داخلی نقش موثری در برای تقسیم‌بندی و ایجاد حریم شخصی در محیط دارد. البته این موارد فقط دو کاربرد اصلی این جداکننده هستند. پاراوان‌ها برای افزایش تمرکز و صمیمیت در فضاهای بزرگ می‌شود. پاراوان‌هایی را انتخاب کنید که به‌خوبی با سبک اتاق هماهنگی داشته باشند. فراموش نکنید که مواد استفاده‌شده در ساخت آن را بررسی کنید. سازندگان عمدتاً از چوب برای طراحی قاب جداکننده استفاده می‌کنند. پایه‌های چوبی پاراوان این تقسیم‌کننده را محکم می‌کند و پایداری مناسب را می‌دهد.

پاراوان؛ یکی از المان‌های طراحی دکوراسیون به‌عنوان جداکننده

پاراوان یکی از المان‌های چیدمان و دکوراسیون خانه است که از چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود. این وسیله دکوراتیو همانند پارتیشن به‌عنوان پوشش یا جداکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد برای تقسیم‌بندی‌های کوچک استفاده از پاراوان را جایگزین خرید پارتیشن می‌کنند. تا هزینه کمتری داشته باشد. بااین‌حال پارتیشن نیز یکی از انواع روش تقسیم‌بندی فضا است که امکان جابه‌جایی ندارد. محکم‌تر است. در مقابل وزن کم و امکان کاهش حجم پاراوان از طریق لولاهای آن، محدودیتی در جابه‌جایی این وسیله دکوراتیو در محیط‌های مختلف ایجاد نمی‌کند.

۵ کاربردهای پاراوان در دکوراسیون و تقسیم‌بندی فضا

کاربرد «پاراوان چیست»؟ شاید تصور کنید که پاراوان فقط یک وسیله تزیینی برای تقسیم‌بندی فضا است. بااین‌حال این وسیله کاربردهای متعددی در دکوراسیون و چیدمان محل کار و منزل دار؛ البته نحوه به کار بردن پاراوان بستگی به خلاقیت افراد نیز دارد.

۱. تقسیم فضا؛ اولین کاربرد مهم پاراوان برای فضاهای بزرگ و کوچک

تقسیم فضا در اتاق‌های بزرگ اداری و مسکونی یکی از معضلات جدی به شمار می‌رود. به دلیل هزینه بالای پارتیشن‌بندی داخلی و طولانی بودن فرآیند آن، بسیاری از افراد به‌دنبال راه‌حلی کم‌هزینه و سریع به منظور تقسیم‌بندی محیط اداری یا مسکونی خود هستند.

یکی از بهترین وسایل برای ایجاد فضاهای کوچک‌تر در اتاق یا سالن بزرگ استفاده از پاراوان است. این وسیله به‌راحتی فضای شخصی و حریم خصوصی افراد در محل کار را حفظ می‌کند؛ بنابراین اگر به‌دنبال راهکاری برای ایجاد فضا هستید. از انواع پاراوان در اندازه‌های متفاوت استفاده کنید.

به‌طورکلی به کار بردن وسایل تاشو در فضاهای کوچک و خانه‌هایی با متراژ پایین فاکتوری موثر بر صرفه‌جویی فضا است. همانطور که پاراوان امکان جمع و کوچک شدن دارد. انواع مبل تختخواب شو نیز با همین قابلیت برای استفاده در اتاق با متراژ پایین طراحی شده‌اند. این ویژگی باعث افزایش فضای کاربردی اتاق می‌شود. علاوه‌بر افزایش فضای کاربردی اتاق، هر زمان که لازم داشتید. فقط با یک حرکت باز و بسته کردن ساده در دسترستان قرار می‌گیرند.

۲. افزایش حریم خصوصی؛ با پاراوان آرامش ذهنی بیشتری خواهید داشت

حریم خصوصی همیشه و برای همه افراد در هر سنی یکی از الزامات ایجاد آرامش است. برای حفظ حریم شخصی افراد در محل کار و خانه از راهکارهای مختلفی مثل اختصاص اتاق به گروه‌های کوچک‌تری از افراد تعلق می‌گیرد.

معمولا در خانواده‌های پرجمعیت و فضای کوچک خانه اختصاص اتاق جداگانه به هر فرزند کاری دشوار و در مواردی غیرممکن است. ازاین‌رو یک اتاق به دو یا سه فرزند تعلق می‌گیرد. در این موارد از پارتیشن یا وسایل ارزان‌تری مثل پاراوان برای ایجاد فضای شخصی و اختصاص فضا به سرویس خواب هر فرد استفاده می‌شود.

۳. زیباسازی فضا؛ یکی از کاربردهای پاراوان

در برخی موارد افراد پاراوان را بدون دلیل خاصی و فقط برای ایجاد تغییر در دکوراسیون قرار می‌دهند. برای مثال افراد ممکن است از جداسازی اتاق با پارتیشن برای تقسیم فضا استفاده کنند. به‌این‌ترتیب، پاراوان کاربردی به‌جز افزایش جذابیت اتاق نخواهد داشت. برای این کار، پاراوان را به‌عنوان یک وسیله تزیینی مقابل دیوار قرار دهید. به‌طوری‌که فضای خالی بالای بین دیوار و پاراوان قرار بگیرد. در نهایت با قرار دادن کنسول، میز خاطرات و گلدان‌های بزرگ مقابل پاراوان زیبایی محیط را افزایش دهید.

۴. پنهان کردن بخش‌هایی از فضا؛ قسمت‌هایی از اتاق خواب را پنهان کنید

پنهان کردن بخش‌هایی از فضا یکی از کاربردهای مهم پاراوان به شمار می‌رود. که در اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه و محل کار استفاده می‌شود. برای این کاربرد محدودیتی در استفاده از پاراوان نخواهید داشت. توجه داشته باشید که چیدمان خانه بدون اتاق خواب نیز با پاراوان امکان‌پذیر است.

به‌طورکلی در قسمتی از خانه یا محل کار که به دلیل خرابی نیاز به پوشاندن چیزی دارید. استفاده از پاراوان راه‌حل مطلوبی است. گاهی قسمتی از رنگ، گچ و کاغذ دیواری خراب شده است. که فقط با قرار دادن پاراوان این مشکل برطرف می‌شود. چراکه به جای دیواری آسیب‌دیده، پاراوان در دیدرس افراد قرار می‌گیرد.

۵. آخرین کاربرد «پاراوان چیست؟» تاکید بر مناطق مختلف

اگر قصد دارید توجه افراد را به برخی قسمت‌های خانه جلب کنید. نصب پاراوان ایده مناسبی به شمار می‌رود. پاراوان به دلیل شکل و رنگ خاص توجه افراد را به خود جلب می‌کند. بنابراین برای تاکید بر مناطق خاص و قسمت‌های خاصی از دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد به‌ویژه در سبک‌های کلاسیک و اجرای طراحی‌های داخلی خاص استفاده می‌شود.

دیدگاه‌ها ۰

*
*